Wesoły zajączek - praca zdalna 31.03.2021

Propozycje aktywności dla grupy Pszczółki na środę, 31 marca.

1. Muzyczna gimnastyka - ćwiczenia w podskokach

2. Zielone święta – aktywność przyrodnicza
Pomoce: doniczki; ziemia; wata; nasiona rzeżuchy, pszenicy, owsa; konewka z wodą
Dziecko pod nadzorem dorosłego przygotowuje podłoże dla roślin. Wysiewa nasiona i podlewa je. Dorosły zwraca uwagę na konieczność regularnego dbania o wysiew i zachęca dzieci do prowadzenia obserwacji.

3. "Zajączki" – zabawa na orientację w schemacie ciała
Dorosły mówi rymowankę. Zabawa przebiega zgodnie z opisem.

Zajączki
(Marta Jelonek)
Dwa małe zajączki B
rankiem się zbudziły,
w Wielkanocne Święta
razem się bawiły.
Prawą łapką machały, C
lewą sobie podały.
Prawą nóżką tupały,
a na lewej skakały.
Na pożegnanie się ukłoniły,
z innym zajączkiem się pobawiły. D
B Dziecko skaczą swobodnie obunóż. Ustawia się w parę z rodzeństwem lub dorosłym. Stają zwróceni twarzą do siebie. C Wykonują kolejne czynności zgodnie parę tekstem. D Kłaniają się i rozchodzą się.

Dla ułatwienia rozpoznawania stron ciała prowadzący może założyć dzieciom frotkę na lewy nadgarstek.

4. "Bajeczka wielkanocna" – odsłuchanie piosenki i krótka rozmowa inspirowana jej treścią
Dziecko słucha piosenki, po czym odpowiada na pytania: O kim jest mowa w piosence? Co robi zajączek? Jakimi wzorami ozdobione są pisanki? Co się wydarzyło podczas malowania pisanek? Jak wyglądały kurczaczki?

Link do piosenki został do wysłany mailem do Rodziców dzieci z grupy Pszczółki.

Bajeczka wielkanocna
(sł. Marta Jelonek, muz. Andrzej Zagajewski)

Wesoły zajączek, milutki szaraczek,
poszedł do kokoszki po kilka jajeczek.
Wielkanocny zając maluje pisanki,
na pierwszej kropeczki, na drugiej sasanki.
Trzecią w żółte piórka przystroiła kurka,
a na czwartej szlaczek – tęczowy zygzaczek!

Ref. Jaja, jajeczka, będą z nich pisanki
w zygzaki i piórka, w kropki i sasanki.

Zdziwił się zajączek, wesoły szaraczek,
gdy z każdej pisanki wyskoczył kurczaczek.
Pierwszy ma na piórkach kropki kolorowe,
drugi ma na grzbiecie kwiatki fioletowe,
trzeci stroszy piórka puszyste jak chmurka,
a czwarty ma szlaczek – tęczowy zygzaczek!

Ref. Nie ma pisanek, za to są kurczaki,
w kropki i sasanki, żółte i w zygzaki.

4. Puzzle z zajączkiem
preview28pieceSketch-1553337549294

5. Ćwiczenia gimnastyczne wg. W. Sheroborne - Rozwijanie świadomości własnego ciała.
Wirujący bączek – dziecko ślizga się w kółko na brzuchu, a następnie na plecach.
Chowamy się – w siadzie, dziecko przyciąga kolana, chowa głowę; później rozprostowuje się do pozycji leżącej.
Gorąca podłoga – dziecko biega po pokoju wysoko unosząc kolana.
Na szczudłach – dziecko chodzi na sztywnych nogach.

6. "Pisanki" – zabawa rytmiczna
Dorosły powtarza rymowankę w zmiennym rytmie. Dziecko dostosowuje ruch do rytmu. Porusza się na czworakach, podskokami obunóż lub z nogi na nogę, biegiem na palcach.

Pisanki
(Marta Jelonek)
Dostał zając na Wielkanoc
trzy pisanki od kokoszki.
Jedną białą, drugą złotą,
a ta trzecia była w groszki.

7. Gra interaktywna rozwijająca spostrzegawczość i pamięć

8. Wesołe zajączki – praca plastyczna

Materiały: tekturowe rolki o różnych średnicach pocięte na kilka fragmentów; klej (lub zszywacz); gęsta, biała farba, np. akrylowa w płaskim pojemniku; kartki w pastelowym zielonym kolorze; pędzle; pisaki / flamastry; kolorowy papier; zielona bibuła lub rafia pocięta na paski.
Wykonanie: Dorosły przygotowuje wcześniej stemple w kształcie zająca przez połączenie pociętych na krótsze kawałki rolek (skleja je lub zszywa za pomocą zszywacza). Ewentualnie zagina odpowiednie elementy, by uzyskać określony kształt, np. uszy. Dziecko zanurza stemple w farbie, a następnie odbija kontury w kilku miejscach na kartce. Wnętrza powstałych zajączków wypełnia farbą za pomocą pędzla. Po wyschnięciu dorysowuje pisakami i flamastrami lub dokleja z dowolnych materiałów brakujące elementy (oczy, nosek, pyszczek, wąsy itp.). Pomiędzy zajączkami wykleja trawę z bibuły lub rafii.

9. Projekt Kurczaki na Wielkanoc - drugie prześwietlanie jajek, inkubacja kurczaczków
Dzieci oglądają trzecią część filmu dokumentującego projekt Kurczaki...

Pomysły na zabawy, zdjęcia i pomoce dydaktyczne pochodzą z Miesięcznika Bliżej Przedszkola nr 2.233/2021