TYDZIEŃ BAJEK POLSKICH - dzień 3
Witajcie kochani.
Dzisiaj poznamy przygody pewnego sympatycznego smoka. Dowiecie się również, że pozory często mylą, a dobro kryje się często pod bardzo niepozorną postacią. Zapraszamy do zabawy ze Smokiem Wawelskim i kucharzem Bartollinim.
Na początek kilka ćwiczeń oddechowych:
- Muchomor – kładziemy przed dzieckiem planszę z muchomorem bez kropek. Na stoliku rozkładamy kilka białych papierowych kropek. Zadaniem dziecka jest przenieść przy użyciu słomki kropek na kapelusz grzybka. Ćwiczenie to można dowolnie modyfikować, np. używając planszy z akwarium i rybkami, swetrem i guzikami, choinką i bombkami itd.
- Detektyw zapachów - Poproście dziecko o określenie, jakie zapachy wyczuwa i wymyślenie, co mogłoby być ich źródłem, gdybyśmy w danej chwili znajdowali się w czarodziejskiej krainie. Można użyć tutaj różnych przypraw. Nie oceniajmy pomysłów naszych dzieci. Pozwólmy im puścić wodze fantazji! Jedyne, na co powinniśmy zwracać uwagę w tej zabawie, to w jaki sposób
nasi mali twórcy oddychają. W tej zabawie stymulujemy nie tylko oddech, ale i kreatywność!
- Wdech z jednoczesnym szybkim wzniesieniem rąk do boku, a wydech z powolnym przesuwaniem rak do przodu, aż do zupełnego ich złączenia.
- Szybki wdech z jednoczesnym skrętem tułowia w bok, w czasie powolnego wydechu następuje powrót do normalnej pozycji.
Temat dnia „Porwanie Baltazara Gąbki – W zbójeckim gronie” - postacie występujące w bajce
Prezentacja bajki „Porwanie Baltazara Gąbki – W zbójeckim gronie”:
- „Pozory mylą” – Rozmowa na temat przekonań Kucharza Bartoliniego odnośnie zbójników:
* Czy faktycznie okazali się tacy źli, jakich się spodziewał?
* Czym go zaskoczyli?
* Co oznacza powiedzenie „Czym chata bogata?”
Wytłumaczenie dzieciom, że pozory mylą, a dobro kryje się często pod bardzo niepozorną postacią.
„Policz i zapisz ile jest smoków” – zadanie matematyczne
„Smok jest we mnie” – Czy wiecie, że każdy z nas ma w sobie ukrytego smoka? Spróbujcie odnaleźć go w sobie i przedstawić. Możecie to zrobić w formie krótkiej charakterystyki, czyli na przykład „Czuję, że we mnie jest ukryty smok śpioch. Uwielbiam długo spać, a gdy chrapię, to moja mama mówi, że chrapię jak smok”. Możecie to zrobić w formie pracy plastycznej, możecie nadać sobie ksywki. Polecamy przy tym ćwiczenie – „Jakie dźwięki wydaje smok?”:
* pomlaskiwanie
* ziewanie
* smoczy śmiech
* głośny ryk
„Hej od Krakowa jadę..” – skorzystajcie z mapy Polski dostępnej w załączniku [.png, 51.23 kB] poniżej. Zaznaczony na niej jest Kraków, czyli miasto z którego wyruszyli w podróż za Baltazarem Gąbką – Smok Wawelski i Kucharz Bartollini. Zaznaczcie na niej trasę do Waszej miejscowości, ale również miejsca wyjątkowe, które warto po drodze odwiedzić.
Do jutra :-)