Nasze książki - praca zdalna 25.01.2021

Poniedziałek

Dzień rozpoczynamy od porcji ruchu. Możecie wykonywać swoje ulubione ćwiczenia przy muzyce, a jeśli nie macie pomysłu, zachęcamy do ćwiczenia razem z bliżejprzedszkolnymi specjalistami. Otwórzcie okna, ubierzcie się wygodnie, zadbajcie o swoje bezpieczeństwo, usuwając zawadzające Wam przedmioty i uśmiechnijcie się. To będzie dobry dzień.

1. Wspólne oglądanie książek, które znajdują się w domowej dziecięcej biblioteczce.

Sprawdźcie, jakie książki znajdują się na Waszych półkach. Czy macie jeszcze swoje pierwsze książeczki? A może są tam ukochane bajki, których słuchaliście przed zaśnięciem, będąc maluszkami? Ile książek znajduje się w Waszej biblioteczce? Jaki mają kształt? Czy można je jakoś uporządkować, na przykład według wielkości? A może według koloru okładki lub jej kształtu?
Rodzic zachęca do swobodnych wypowiedzi na temat ulubionych bohaterów książkowych oraz do podzielenia się uwagami na temat czytanych książek.

2. Wiersz Wesoła książka (autor nieznany)
Rodzic czyta wiersz. Po wysłuchaniu wiersza dziecko zastanawia się, dlaczego książka była wesoła.
Wesoła książka na półce stała
I tak do wszystkich ciągle gadała:
Zobaczcie, jaką mam piękną okładkę,
A w środku śliczną zakładkę.
Każde dziecko o nią dbało,
Żadnych kartek nie wyrywało.
Wesoła książka na półce stała
I do wszystkich ciągle się uśmiechała.

3. Zasady korzystania z książek

Czy pamiętacie, jakie są zasady korzystania z książek? Czego nie wolno robić, czytając lub przeglądając książki?
Jeśli ktoś zapomniał, niech szybko zapozna się z zamieszczonym poniżej kodeksem. Można go wydrukować i pokolorować, albo przygotować własnoręcznie podobny rysunkowy kodeks i umieścić go obok swojego księgozbioru.

Ilustracja pochodzi ze strony Dzieckiem Bądź

Rodzic rozmawia z dzieckiem, jak należy korzystać z książek. Dziecko wymienia zasady (Zawsze myj ręce przed czytaniem; Nie czytaj, gdy pijesz lub jesz, ponieważ możesz poplamić książkę; Nie pisz, nie rysuj po książce; Odkładaj książki na półkę; Nie wyrywaj kartek z książki; Nie wolno rzucać i kopać książek). Jeśli dziecko zapomni o jakiejś zasadzie, rodzic może podpowiedzieć.

4. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych

Sufit – podłoga
Na hasło podane przez rodzica: Sufit - dziecko wspina się na palce i wyciąga ręce w górę; na hasło: Podłoga – wykonuje przysiad podparty.

5. Ćwiczenie równowagi

Stań na jednej nodze
Dziecko biega swobodnie po pokoju. Na jedno klaśnięcie w dłonie staje na jednej nodze, liczy do pięciu i biega dalej; przy powtórzeniach zabawy dziecko zmienia nogę, na której stoi.

Mistrz równowagi
Dziecko maszeruje po pomieszczeniu z książką umieszczoną na głowie. Porusza się w taki sposób, aby książka nie zsunęła się,

6. Rozmowa o tym, w jaki sposób książki trafiają do dzieci
Rodzic zwraca uwagę na to, w jaki sposób trafiają do dziecka książki: można je kupić, wypożyczyć, dostać w prezencie. Wyjaśnienie pojęć: księgarnia, biblioteka, czytelnia. Rodzic zwraca uwagę na budowę książki. Pokazuje okładkę i znajdujące się na niej elementy, ilustracje, kartki, spis treści. Można wykorzystać animację poklatkową "Jak powstaje książka" - film stworzony na warsztatach animacji w Księgarni Dwie Siostry.

7. Rozwiązywanie zagadek
Rodzic czyta dziecku zagadki, a dziecko odgaduje.
Może być mała i duża, gruba i cienka, z obrazkami i bez nich, możesz śmiać się przy niej i smucić możesz się. W sali i w każdym domu czyta ją duży i mały. Co to jest? Czy teraz już wiesz? (książka)
Nasza książka ma specjalne ubranko. Może być twarde, może być miękkie. Na nim znajduje się tytuł książki. Co to jest? (okładka)
Jak nazywa się człowiek, który napisał książkę? (autor)
Gdzie kupujemy książki? (księgarnia)
Jak nazywa się osoba, która wykonuje ilustracje do książek? (ilustrator)

8. Zabawa pamięciowa: Które książki zamieniły się miejscami?
Rodzic rozkłada 6 różnych książek przed dzieckiem. Prosi dziecko, aby przyjrzało się wszystkim książkom. Następnie dziecko odwraca się i rodzic przestawia miejscami dwie książki. Gdy dziecko znów się odwróci, rodzic prosi, aby powiedziało, które książki zamieniły się miejscami. Zabawa powtarza się. Dziecko może również robić zagadki rodzicowi.

9. Propozycja kart pracy do wydruku

Karty pracy pochodzą ze strony Pani Monia

10. Zabawa interaktywna Tajemnice książek

Dla miłośników zabaw interaktywnych pigułka wiedzy z dzisiejszych zajęć, czyli zabawa interaktywna. Bawcie się dobrze!