Logopedia w domu
Poniżej znajdą Państwo ćwiczenia logopedyczne, które można wykonać z dzieckiem w domu. Do zaproponowanych przeze mnie ćwiczeń, nie będą potrzebować Państwo drukarki.
1. Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego - Pierwsza wersja: ćwiczenia wykonujemy siedząc twarzą w twarz, umożliwia to dziecku obserwacje twarzy osoby dorosłej. Druga wersja: siadamy razem przed lustrem - dziecko wówczas obserwuje swoją buzię (jeżeli w domu jest lustro, zachęcam do jego wykorzystania).
- wysyłanie buziaków (x15) - proszę zwrócić uwagę, aby dziecko wysuwało usta do przodu, a nie wciągało policzki do środka.
- kląskanie (lub jeżeli dziecko nie umie kląskać - mlaskamy) x 15
- wypychanie językiem policzków 10 sekund x 3 na stronę
- motorek wargami x10
2. Ćwiczenia motoryki małej (ćwiczenie sensoryczne) i utrwalanie potrzebnego materiału - jeżeli Państwa dziecko jest w terapii logopedycznej proponuję wykorzystać w tym zadaniu utrwalany materiał. Jeżeli dziecko nie jest w żadnej terapii możemy wykorzystać dowolne przedmioty/obrazki, które są w domu np:
- zwierzątka (nazywamy i wydajemy dźwięki)
- klocki różnych kolorów (ćwiczymy nazewnictwo kolorów i ich rozpoznawanie)
- figurki (ćwiczymy liczenie) itd.
- dla dzieci będących w terapii - na kartce np. piszemy sylaby aktualnie utrwalane w terapii.
Na czym polega ćwiczenie: potrzebujemy małe pudełko i 300/400 gram ryżu, zakopujemy w nim rzeczy zaproponowane wyżej. Zadaniem dziecka jest szukać ukrytych skarbów i nazywać każdy wyciągnięty przedmiot.
3. Ćwiczenia relacji przestrzennych - https://wordwall.net/pl/resource/1098815/logopedia/relacje-przestrzenne-gdzie-jest-pi%c5%82ka-dopasuj
Źródło: wordwall
4. Rozwijanie słownictwa biernego i czynnego - przeczytanie dziecku bajki (dowolna z domowej biblioteki), czynny udział dziecka w jej czytaniu (podczas czytania zadajemy pytania), na koniec rozmowa dot. bajki, przeżyć bohaterów, emocji z tym związanych.